Noworodek

Pielęgnacja kikuta pępowinowego

Każda_świeżo upieczona mama ma obawy czy poradzi sobie z pielęgnacją swojego nowo narodzonego dziecka. Największe obawy wzbudza kikut pępowinowy, który w momencie wypisu nie jest jeszcze całkowicie zagojony.

Kikut pępowinowy to pozostałość po sieci naczyń krwionośnych, które podczas życia płodowego łączyły ciało dziecka z łożyskiem. Pępowiną dostarczany był pokarm, składniki odżywcze oraz tlen a usuwane produkty przemiany materii. Po porodzie położna zaciska pępowinę od strony dziecka plastikową klamerką. Dumny tata przecina pępowinę oddzielając dziecko od mamy (którzy sercem zawsze pozostaną jak jedno :)) Przez kilka pierwszych godzin jest on wilgotny i ma kolor biały (z niebieskimi prześwitami, którymi są naczynia krwionośne znajdujące się w pępowinie). W ciągu kilku dni kikut wysusza się i zmienia kolor na żółtobrązowy, a następnie czarnobrązowy. Gdy położna uzna za stosowne (najczęściej w 2-3 dobie) z kikuta pępowinowego ściąga plastikowy zacisk (który niektóre mamy zachowują na pamiątkę). Kikut po całkowitym obkurczeniu się i wyschnięciu odpada samoistnie ok. 5-15 dnia po porodzie.

Gdy rodzice wychodzą z maluszkiem do domu, martwią się faktem, że kikut będzie musiał odpaść pod ich okiem. Ważną kwestią jest właściwa pielęgnacja i obserwacja okolicy pępka przez rodziców. Jest to bowiem miejsce, które podatne jest na zakażenia. Jeśli szukaliście już informacji na ten temat pielęgnacji pępka w internecie, warto byście zwrócili uwagę na datę publikacji. Zalecenia dotyczące pielęgnacji pępka zmieniają się co pewien czas. Jest to spowodowane postępem medycznym.

Według aktualnych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pępek pielęgnujemy na sucho. Kikut oczyszczamy podobnie jak każdą inną część ciała dziecka, raz na dobę, przy kąpieli. Myjąc brzuszek dziecka, zamaczamy również kikut pępowinowy (ważne, by nie moczyć go zbyt długo pod wodą – przecież chodzi nam o to by się wysuszył i samoistnie odpadł). Po kąpieli dokładnie osuszamy kikut do sucha, możemy dodatkowo przetrzeć go gazikiem. Należy zapobiegać podrażnieniom pępka, poprzez ubieranie dziecku delikatnej, bawełnianej bielizny. Należy również zwrócić uwagę na to w jaki sposób zakładamy dziecku pampersa. Ważne by nie zakrywał on pępka. Należy wywinąć brzeg pampersa w taki sposób by nie podrażniał gojącego się kikuta. Sucha pielęgnacja pępka czyli osuszanie, wietrzenie i zapobieganie podrażnieniom jego okolic – powoduje że pępek znacznie rzadziej ulega zakażeniom, a nawet odpada wcześniej.

W przypadku pojawienia się trudności w gojeniu lekarz lub położna zaleci stosowanie środka odkażającego, jakim jest Octenisept. Dawniej powszechnie stosowanym środkiem był 70 % roztwór alkoholu etylowego, którym należało przecierać dokładnie kikut pępowiny. Nieumiejętne wykonywanie tej czynności mogło powodować podrażnienie skóry. Octenisept w przeciwieństwie do spirytusu nie powoduje oparzeń i podrażnień delikatnej skóry brzucha noworodka.

Nie wolno odrywać kikuta pępowiny, nawet jeżeli wydaje nam się że zaraz odpadnie. Pozwólmy aby samoczynnie odpadł. W momencie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości w gojeniu się pępka tj.: wydzielina ropna lub krwista, wyraźne zaczerwienienie wokoło kikuta, obrzęk skóry i ocieplenie tej okolicy, a także nieprzyjemny zapach należy skontaktować się ze swoją położną środowiskowo – rodzinną bądź bezpośrednio z lekarzem neonatologiem / pediatrą. Wymienione objawy mogą wskazywać na rozwijające się zapalenie okołopępkowe.. Stan ten wymaga natychmiastowej interwencji – leczenia antybiotykiem. Zbagatelizowanie objawów zakażenia i stanu zapalnego, może prowadzić do stanu zagrożenia życia dziecka.

Tagged , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *