Wcześniak

Kto to wcześniak?

Za_noworodka urodzonego przedwcześnie uważa się dziecko urodzone pomiędzy 22 – 37 tygodniem ciąży, niezależnie od urodzeniowej masy ciała. Rozwój medycyny sprawił, że udaje się utrzymać przy życiu coraz mniejsze dzieci. Wcześniaki to dzieci których dojrzewanie w łonie mamy zostało gwałtownie przerwane, dlatego też ich organizm nie jest do końca dojrzały.

Ogólna charakterystyka noworodka urodzonego przedwcześnie jest trudna, ponieważ zależy ona tygodnia w którym urodziło się dziecko. Im krócej trwała ciąża, tym więcej cech niedojrzałości można zaobserwować u wcześniaka. Rodzice mogą dostrzec u swojego dziecka cechy niedojrzałości takie jak mała aktywność ruchowa, obniżone napięcie mięśniowe (ułożenie ciała z kończynami górnymi i dolnymi wyprostowanymi w stawach biodrowych i kolanowych). Wcześniaki mają różową skórę, pokrytą meszkiem płodowym (delikatnymi włoskami) i mazią płodową, która wygląda jak krem pokrywający skórę. Płacz wcześniaka jest cichy i słaby, zaś odruch ssania, nieskoordynowany z odruchem połykania i oddychaniem. Dlatego zanim dziecko zacznie samodzielnie jeść, musi minąć troszkę czasu. Wcześniak ma trudności z utrzymaniem równowagi wodno – elektrolitowej. Częściej niż u dzieci urodzonych o czasie, u wcześniaka mogą wystąpić infekcje, niedokrwistość, czy nasilona żółtaczka.

Trudności adaptacyjne do życia pozamacicznego związane są przede wszystkim z niedojrzałością układów i narządów wcześniaka. Dla noworodków urodzonych przedwcześnie, jednym z głównych problemów, jest trudność w utrzymaniu stałej ciepłoty ciała. Oziębienie organizmu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka (naraża je na wystąpienie zaburzeń metabolicznych i czynnościowych).

Problemy z oddychaniem (objawy kliniczne zespołu zaburzeń oddychania) można dostrzec już od pierwszych minut życia wcześniaka. Są to przyśpieszone wysiłkowe oddechy, stękanie wydechowe, bezdechy, oraz sinica. Rodzice często zwracają uwagę na zapadanie się klatki piersiowej dzieci, wciąganie międzyżebrzy, mostka. Na szczęście szybkie rozpoznanie problemów oddechowych zapobiega wystąpieniu niedotlenienia i niedokrwienia tkanek (zwłaszcza ośrodkowego układu nerwowego).

Jednym z najpoważniejszych powikłań neurologicznych występujących u wcześniaków jest krwawienie wewnątrzczaszkowe. Dotyczy ono 50% dzieci z urodzeniową masą ciała < 1500g. Krwawienie to ma miejsce w pierwszym tygodniu życia noworodka. Jego kliniczne objawy (śpiączka, zaburzenia wentylacji, drgawki, uszkodzenie nerwów czaszkowych) mogą być niebezpieczne. Rokowanie zależy od stopnia nasilenia krwawienia – im jest ono bardziej rozległe, tym większa śmiertelność i stopień upośledzenia neurologicznego niemowląt które przeżyły. Wcześniaki, powinny być więc monitorowane w kierunku następstw neurologicznych, tak jak: mózgowe porażenie dziecięce, opóźnienie w rozwoju, jak również zaburzenia widzenia i słuchu.

W opiece nad wcześniakiem rodzice muszą wykazać się cierpliwością. Nie należy wymagać od wcześniaka zbyt dużo. Zrozumiałym jest, że każda mama pragnie, by jej dziecko jak najszybciej dojrzało i doszło do pełni zdrowia. Jednak należy pamiętać o tym, iż nasz maluch powinien jeszcze być w brzuszku. Czas do planowanego terminu porodu jest wyznacznikiem minimalnego czasu jaki może zając wcześniakowi, by dojrzał.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *