Wcześniak

Co to jest CEPAP

Jeśli dziecko nie jest całkiem gotowe, by oddychać samodzielnie, ale nie potrzebuje pomocy respiratora, zostaje podłączone do Cpap’u. Nazwa ta pochodzi od skrótu angielskich słów continuous positive airway pressure, które oznaczają ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Brzmi dziwnie, ale zaraz spróbuję wyjaśnić Wam w jaki sposób urządzenie to pomaga naszemu wcześniakowi w oddychaniu. Najprościej mówiąc, dziecko oddycha samodzielnie, ale utrzymany jest ciągły dopływ powietrza do jego płuc. Powietrze to wdmuchiwane jest delikatnie, pod niskim ciśnieniem. Gdy dziecko robi wydech, pęcherzyki płucne pozostają otwarte. Urządzenie nie pozwala by pęcherzyki w płucach zapadły się, a to bardzo ułatwia maluchowi kolejny wdech. CPAP jest to urządzenie do nieinwazyjnej mechanicznej wentylacji wcześniaków. Oznacza to, że nie wymaga intubacji. Do noska dziecka wprowadza się maleńką końcówkę (tzw. „noski”), lub nakłada się na nos maluteńką maseczkę. Wykonane są one z bardzo miękkiego silikonu. Maseczki i noski są różnych rozmiarów i kolorów. Położna dopasowuje maskę/noski do wielkości twarzyczki dziecka. Na główkę dziecka zakładana jest specjalna czapeczka, w celu utrzymania maseczki w odpowiednim miejscu.

http://www.szpital.bydgoszcz.pl/szpital/index.php/noworodki-i-intensywna-terapia

Wskazaniem do leczenia CPAP są np.:

– choroby płuc związane z niedodmą (zespół zaburzeń oddychania)

– zaburzenia adaptacji oddechowej, czyli przejściowe zaburzenia oddychania występujące po porodzie

– nawracające bezdechy u wcześniaka

– obrzęk płuc – przewlekła niewydolność oddechowa (przewlekła choroba płuc)

Najnowocześniejszą formą CPAP-u jest urządzenie nazywane Infant Flow Advances. Urządzenie wykorzystuje własny napęd oddechowy dziecka, czyli „nie kłóci się z dzieckiem”. Wyjaśnijmy. Podczas wykonywanego przez dziecko wdechu działa podobnie jak CPAP – „wdmuchuje” ogrzane i nawilżone powietrze do dróg oddechowych dziecka, aby ograniczyć jego wysiłek związany z oddychaniem. Różnica pomiędzy CPAP i Infant Flow, pojawia się przy wydechu. Dziecko podłączone do CPAP-u musi wydychać powietrze ze zwiększonym wysiłkiem, ponieważ CPAP cały czas podaje powietrze do dróg oddechowych dziecka. Infant Flow „zauważa” początek wydechu dziecka i zmienia kierunek przepływu gazów. Dlatego dziecko nie musi „kłócić się” podczas wydechu z ciśnieniem, które podawane jest przez urządzenie. Infant Flow Advances współpracuje z dzieckiem ułatwiając mu wydech. Infant Flow stosuje się u wcześniaków, które już próbują same oddychać, ale potrzebują „pomocy”.

Dzięki tym metodom rzadziej następuje konieczność intubacji dzieci i wentylacji mechanicznej (respiratorem). Dzięki temu, możemy mówić o:

– skróceniu czasu mechanicznej wentylacji,

– mniejszej ilości tlenu w mieszaninie oddechowej,

– poprawie mechaniki płuc,

– zmniejszeniu uszkodzeń płuc i OUN (ośrodkowego układu nerwowego)

– i co najważniejsze – poprawę przeżywalności dzieci.

U noworodków z brakiem spontanicznej czynności oddechowej, konieczne jest zastosowanie mechanicznego wspomagania oddychania (respirator).

Można mówić o powikłaniach w stosowania CPAP. Wiążą się one głównie ze zbyt wysokim ciśnieniem CPAP. Co ważne – większość tych powikłań można uniknąć poprzez dokładną obserwację stanu małego pacjenta i właściwe stosowanie „techniczne” urządzenia. Opieka nad noworodkiem „sztucznie wentylowanym” oprócz obserwacji funkcji życiowych i stanu ogólnego noworodka, zapewnienia właściwej temperatury otoczenia, oceny bilansu płynów, ochrony przed zakażeniem, obejmuje również takie aspekty jak: częstą ocenę równowagi kwasowo – zasadowej i ciągłe monitorowanie utlenowania krwi. W celu oceny równowagi kwasowo-zasadowej pobiera się krew z nakucia pięty dziecka. Dlatego rodzice wcześniaka mogą często obserwować na małej stópce gaziki, lub miejsca po nakuciu. Badanie to nazywamy gazometrią. Jest ono ważne i konieczne. Dzięki tym parametrom uzyskujemy ocenę, czy wentylacja prowadzona jest właściwie.

U dziecka można zaobserwować wydzielinę z ust, pod postacią śliny i „bąbelków”. Nie jest to groźny objaw. Jest to powodem odpowiedniego nawilżenia i ogrzania „powietrza” które maszyna CPAP podaje dziecku.

U noworodka podłączonego do Infant Flow w systemie SIPAP oddechy dziecka monitoruje brzuszny czujnik oddechów (BCO) Dlatego możesz zauważyć u dziecka „elektrodę” na brzuszku. Dziecko podłączone jest do kardiomonitora, lub polsoksymetru. Aparatura ta pozwala ocenić czynność serca dziecka i stopień wysycenia hemoglobiny tlenem. Metoda ta jest nieinwazyjna, co oznacza, że jest bezbolesna i bezpieczna dla dziecka. Czujnik aparatu położna zakłada dziecku na nogę, lub rękę.

CPAP stosujemy również, gdy staramy się „odzwyczaić” dziecko od wentylacji mechanicznej (respiratora). Zazwyczaj droga prowadzi od respiratora, przez CPAP, do podjęcia samodzielnego oddychania przez dziecko. Rodzice pytają, czy „ udane przejście” na CPAP jest jednoznaczne z pożegnaniem respiratora „na zawsze”. Czy odłączenie CPAP’u jest gwarancją samodzielnego oddechu już zawsze. Niestety nie mogę twierdząco odpowiedzieć na te pytania. Pytacie również o to jak długo dziecko może być poddawane wentylacji. Moi drodzy, każde dziecko jest inne. Każdy „przypadek medyczny” jest rozpatrywany indywidualnie. Wiele zależy od tego w którym tygodniu ciąży wcześniak przyszedł na świat i w jakim stanie. Jedno jest pewne – płuca dziecka muszą dojrzeć. A na to potrzeba czasu. Należy uzbroić się w cierpliwość, przygotować na wzloty i upadki. Najważniejsze, by wspierać naszego malucha, ale i siebie nawzajem.

https://www.doctissimo.fr/grossesse/news/journee-prematurite
Tagged ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *