Noworodek

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, a jednocześnie gdy debiutujemy w roli rodzica, jest czynnością przysparzającą wiele stresu. Okazuje się, że nawet w tak nieskomplikowanej czynności jak kąpiel niemowlęcia zmieniają się trendy. Chciałabym przedstawić dziś Wam zalecenia światowej organizacji zdrowia i podzielić się własnymi doświadczeniami dotyczącymi kąpieli.

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) noworodek nie powinien być kąpany co najmniej 24 godziny po porodzie. Zalecenie to jest ważne, ze względu na maź płodową, która pokrywa skórę dziecka po narodzeniu. Tworzy się ona już w brzuszku mamy w III trymestrze ciąży. Jest to naturalna warstwa ochronna, która posiada wiele leczniczych cech. Przede wszystkim stanowi ważną, dodatkową barierę przed wirusami, bakteriami. Wszystko dlatego, że zawiera substancje immunologiczne (badania opublikowane w American Journal of Obstetrics & Gynecology ( 191 (6), 2090-2096). Poza tym chroni, nawilża, pozwala zachować skórę miękką i elastyczną. Pomaga również regulować temperaturę ciała noworodka. Ze względu na „lecznicze” właściwości mazi płodowej, położna neonatologiczna, która jest obecna przy porodzie, wyciera jedynie skórę maluszka (by oczyścić ją z krwi, smółki i płynu owodniowego) i osusza delikatnie ręcznikiem. Dziecko nie zostaje obmyte z mazi płodowej. Dopiero na oddziale położniczym, wieczorem, po minimum 24 godzinach od porodu położna noworodkowa proponuje rodzicom kąpiel. Ze względu na coraz większą świadomość rodziców na temat pozytywnego wpływu mazi płodowej na organizm dziecka, coraz częściej decydują się na odłożenie pierwszej kąpieli, do czasu powrotu do domu. Oczywiście mają takie prawo. Niezależnie od tego, w którym momencie zdecydujesz się na kąpiel twojego dziecka, powinna być ona sprawna i krótka. To dlatego, że noworodki w naturalny sposób bardzo szybko tracą ciepło. Najlepiej, gdy pierwsza kąpiel trwa od 3 do maksymalnie 10 minut. Często zdarza się, gdy kończę pierwszą kąpiel, rodzice pytają „to już”? Kiedy rodzice rezygnują z kąpieli w szpitalu, a ich maluch ma bujną czuprynkę, na której zalega jeszcze krew, po porodzie, zachęcam rodziców, by pozwolili mi opłukać główkę dziecka. Pamiętajmy, że krew to pożywka dla bakterii.

Rady dotyczące pierwszej kąpieli, są już powszechnie znane: najlepiej gdy ruchy rodzica są płynne, spokojne, kąpiel odbywa się w ciepłym pokoju. Zanim zaczniemy kąpiel, przygotujmy sobie wszystkie niezbędne rzeczy, by po wyciągnięciu noworodka szybko otulić go miękkim ręcznikiem. Zastanawiając się, kiedy umyć noworodka po raz pierwszy, nie warto popadać w skrajność. Nie odwlekaj pierwszej kąpieli zbyt długo. Należy pamiętać, że szpital (mimo wszystko) nie jest idealnym środowiskiem z powodu bakterii i wirusów. Ja swoją córeczkę wykąpałam w dniu, gdy po raz pierwszy przywieźliśmy ją do domku. Niesamowicie miłe wspomnienie.

Pierwsza kąpiel w szpitalu ma pomóc rodzicom w pierwszych krokach opieki nad maleństwem. Wielu rodziców z tego powodu decyduje się na jej wykonanie. Chcą zobaczyć, w jaki sposób dziecko jest myte przez położną. Zachęcam do asystowania w pierwszej kąpieli. Myślę, że z biernej obserwacji, nie można wiele zapamiętać. Myślę, że aktywny rodzaj pomocy pozwala „odczarować” kąpiel, która często wywołuje lęk i stres u młodych rodziców.

Niestety, w szpitalach często praktykuje się kąpiel noworodka pod bieżącą wodą. Chciałabym „powiedzieć” o tym głośno. Zdarza się, że rodzice są wręcz przerażeni, kiedy położna wkłada noworodka „pod kran”. Mam świadomość, że z boku może wyglądać to „nie fajnie”. Kochani, jedyne o czym mogę was zapewnić, to fakt, że chwyt jakim położna trzyma wasze dziecko jest bezpieczny. Sama szukam odpowiedzi na pytanie dlaczego w tak wielu szpitalach w Polsce, dzieci nadal kąpane są w ten sposób. Powodem jest brak wanienek na wielu oddziałach, brak dużych zlewów kształtem przypominającym wanny, konieczność remontów (kosztów). Dochodzi tu również kwestia związana z aseptyką (czyli dezynfekcją wanienek, zlewów itp.) Gdy położna trzyma dziecko na ręku, pod bieżącą wodą – jego ciało nie ma kontaktu „ z niczym”, a tym samym jest chronione przed drobnoustrojami.

Być może sposób kąpieli noworodków zmieni się. Jesteśmy świadkami ciągłego postępu technologicznego i medycznego. Dawniej noworodki kąpane były 4 godziny po porodzie. Naukowcy z Boston Medical Center (w 2010 roku) przeprowadzili badania, których celem miała być odpowiedź na pytanie „w jaki sposób wydłużenie czasu oczekiwania na pierwszą kąpiel (do 12 godzin) wpłynie na dziecko?”. Okazało się, że późniejsza kąpiel ma korzystny wpływ na karmienie piersią. Pierwsze godziny po porodzie są kluczowe dla prawidłowej laktacji. Kąpiel powodowała rozłąkę z mamą, w czasie kiedy odruch ssania jest u noworodka bardzo intensywny. Poza tym, tak wczesna kąpiel wywoływała u noworodków stres, który negatywnie wpływa na karmienie piersią.

Często pytacie, czy bezpieczniej kąpać dziecko na „podpórce”… Decyzja oczywiście należy do Was. Rozumiem, że trzymanie śliskiego ciała maluszka jest troszkę stresujące. Jednak zapewniam, że z czasem każdy rodzic dojdzie do wprawy i kąpiel stanie się samą przyjemnością. Najwygodniej ułożyć sobie niemowlę na dłoni i przedramieniu. Dłoń powinna znajdować się pod pośladkami dziecka, na przedramieniu i w zagłębieniu łokcia mogą opierać się tułów i główka. Chciałabym odpowiedzieć na wasze pytanie oczami noworodka. Na pewno będzie on czuł się bezpieczniej w ramionach mamy, lub taty. Odradzam używanie myjki do kąpieli. W wilgotnej gąbce mnożą się bakterie. Poza tym dziecko na pewno bardziej preferuje czuły dotyk ręki rodzica. Jeśli chodzi o produkty do pielęgnacji – polecam emolienty. Ostatnio natknęłam się na informację, że można także zdecydować się na naturalne metody pielęgnacji, dodając do kąpieli trochę mleka mamy. Podoba mi się ten pomysł. Myślę, że zalety mleka kobiecego są wciąż do końca nie odkryte. I ostatni aspekt – noworodek nie potrzebuje codziennej kąpieli z punktu widzenia higieny. Niewątpliwie wiele maluszków lubi ten moment dnia. Ja, jak znaczna część rodziców decyduję się kultywować codzienną kąpiel, ze względu na łatwiejsze wieczorne usypianie i dbanie o „rutułał”, czy stały plan dnia.

Na koniec chciałam byście z uśmiechem na ustach obejrzeli film francuskiej położnej Soni Rochel, która prezentuje autorski program kąpieli noworodka. Położna delikatnie zanurza dziecko i zalewa jego twarz wodą. Po prostu, stwarza dziecku warunki podobne do życia płodowego. Moją uwagę przykuwa niesamowity spokój dziecka, jest ono zrelaksowane i odprężone. Marzę praktykować to na naszych polskich oddziałach 😉

Kliknij zdjęcie i zobacz film
Tagged ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *