Ciąża

Alkohol w ciąży…

Z badań wynika, że niestety co trzecia kobieta w wieku 18 -40 lat piła alkohol w trakcie ciąży (dane przedstawia Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych )

Jest wiele mitów na temat dobroczynnych skutków picia w ciąży.

Słyszałam już różne głupoty, że piwo wspomaga laktację, czerwone wino zwiększa poziom żelaza i poprawia morfologię krwi. Sama w czasie ciąży usłayszałam od osoby starszej, że jedna lampka nie zaszkodzi…

Tymczasem naukowcy potwierdzają, że nawet najmniejsza ilość alkoholu ma wpływ na rozwój dziecka w łonie matki.

Kochane, niezbędna jest świadomość młodych kobiet, że ich zachowania związane z alkoholem, mogą mieć pływ na przyszłość ich potomstwa.

Dlatego mówmy o tym głośno! W ciąży nie pije!

Alkohol wypity przez kobietę ciężarną swobodnie przechodzi przez łożysko. Po kilku minutach dziecko osiąga podobny do poziomu jak u mamy.

Ważna wiadomość jest taka, że zawartość alkoholu jest najwyższa w tkankach o dużej zawartości wody. U płodu to właśnie mózg jest najbardziej narażony na uszkodzenia.

Łożysko łączące mamę i dziecko w pierwszej połowie ciąży nie posiada enzymów, które umożliwiałyby rozkład alkoholu. Alkohol nie tylko trafia do mózgu dziecka uszkadzając go, ale także daje możliwość przenikania do mózgu dziecka innym truciznom.

Poziom alkoholu w płynie owodniowym otaczającym dziecko narasta wolno i osiąga maksymalną wartość po około 3 godzinach. Równie wolno się obniża, stanowiąc przez 12 godzin dodatkowy zapas alkoholu, który musi zostać zmetabolizowany przez dziecko.

Niedojrzałość wątroby dziecka spowalnia ten proces. Obniżanie się poziomu alkoholu we krwi donoszonego dziecka, następuje o połowę wolniej niż u jego matki.

Alkohol może doprowadzić do zmian w chromosomach dziecka.

W konsekwencji powstają wady rozwojowe różnych organów dziecka już w łonie matki.

Kobiety pijące w ciąży narażają swoje dziecko min na ryzyko poronienia, śmierci, zwolnienia lub przyspieszenia akcji porodowej, poród przedwczesny. Dzieci kobiet pijących alkohol w czasie ciąży częściej rodzą się słabe fizycznie, z niedowagą. Tempo ich rozwoju psychofizycznego jest wolniejsze, niż dzieci kobiet, które nie używały alkoholu w czasie ciąży.

Dzieci takie są bardziej podatne na krzywicę i choroby zakaźne. U noworodków matek pijących, bezpośrednio po urodzeniu obserwowano takie objawy jak drżenie, wzmożone napięcie mięśniowe, osłabienie, zaburzenia snu, większa płaczliwość i trudności w ssaniu.

Najpoważniejszym powikłaniem dla noworodka jest alkoholowy zespół płodowy (Fetal Alcohol Syndrome – FAS). Dzieci te charakteryzują się min zaburzeniami neurologicznymi, opóźnionym rozwojem psychomotorycznym, obniżonym intelektem, trudnościami w uczeniu się i zaburzeniami zachowania.

Posiadają również charakterystyczne rysy twarzy: zwężona szpara powiekowa, brak lub spłaszczenie podnoskowej rynienki wargowej, cienka górna warga, niedorozwój szczęki i żuchwy, oraz spłaszczona środkowa część twarzoczaszki.

Poza tym u dzieci mogą występować także wady serca, wady układu moczowo-płciowego, wady kośćca. Dzieci z FAS mają trudności z przyswajaniem i zapamiętywaniem informacji, rozwiązywaniem i właściwą oceną problemów, a także kłopoty z mową, słuchem i koncentracją uwagi.

Narażenie płodu na alkohol jest obecnie, według szacunków, wiodącą przyczyną upośledzenia umysłowego w krajach rozwiniętych!!!

To straszne! Okazuje się, że wciąż wierzymy w mity…

Pamiętajcie i mówcie o tym głośno:

Nie istnieje żadna bezpieczna ilość alkoholu , jaką może wypić kobieta w ciąży, ponieważ nawet niewielka jego dawka może spowodować niepożądane skutki, wpływając niekorzystnie na rozwój dziecka.

Mózg płodu jest najbardziej wrażliwy na toksyczne właściwości alkoholu w pierwszym trymestrze ciąży

Ale spokojnie…

Przecież nie musicie martwić się o swoje pociechy.

W przypadku FAS profilaktyka jest skuteczna w stu procentach.

Wystarczy powiedzieć „nie dziękuję, w ciąży nie piję” !

Tagged , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *